27.1k views
5 votes
Doreen Schmidt is a chemist. She needs to prepare 32 ounces of a 10% hydrochloric acid solution. Find the amount of 16% solution and the amount of 8% solutionshe should mix to get this solution.How many ounces of the 16% acid solution should be in the mixture?ounces

1 Answer

5 votes

ANSWER:

8 ounces of 16% and 24 ounces of 8% solution

Explanation:

Given:

Let x is amount of 16% solution, then (32 - x) is amount of 8% solution. Therefor, we can establish the following equation:


0.16x+0.08\mleft(32-x\mright)=0.10\cdot32

We solve for x:


\begin{gathered} 0.16x+2.56-0.08x=3.2 \\ 0.08x=3.2-2.56 \\ x=(0.64)/(0.08) \\ x=8\text{ ounce } \\ \text{ therefore} \\ 32-8=24\text{ ounce} \end{gathered}

The mixture should be 8 ounces of 16% and 24 ounces of 8% solution

User Manuel Darveau
by
6.5k points