233k views
4 votes
What is the unit rate or price per oz. of chips at ingles

What is the unit rate or price per oz. of chips at ingles-example-1
User Samnoon
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

$1.98 ------------------>5oz

$x----------------------->1oz

Using cross multiplication:


\begin{gathered} (1.98)/(x)=(5)/(1) \\ solve_{\text{ }}for_{\text{ }}x\colon \\ x=(1.98)/(5)=0.396 \end{gathered}

User Herzmeister
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories