171k views
3 votes
An 8 pack of marbles cost $1.12. What is the cost per orange?

User Humanzz
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Since we want to know the cost of one orange,we have to divide 1.12 by 8 to get the following:


(1.12)/(8)=0.14

therefore, the cost per orange is $0.14

User Krisp
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories