120k views
5 votes
Ganjina buys 5 pounds of turkey for $21.25. How much does she pay per ounce? * 1 pound = 16 ounces

Ganjina buys 5 pounds of turkey for $21.25. How much does she pay per ounce? * 1 pound-example-1
User Zathrus
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

To find the answer to this question, we need to convert 5 pounds into ounces:


5lb\cdot(16ounce)/(1lb)=80\text{ounces}

Then, we need to divide the total price by the total ounces:


(21.25)/(80)=0.265\approx0.27

Then, Ganjina pays $0.27 per ounce or 27 cents per ounce.

User Shiny
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.