175k views
2 votes
A jet plane flies 3600 km in six hours. What would the average speed of the plane be in kilometers per hour

User VzR
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

The average speed = distance/time

Since the jet flies 3600 km in 6 hours, then

The distance = 3600 km

The time = 6 hours

Divide them to find the average speed


\begin{gathered} A\mathrm{}S=(3600)/(6) \\ A\mathrm{}S=600\text{ km/h} \end{gathered}

The average speed of the jet is 600 km per hour

User YonahW
by
7.8k points