89.2k views
11 votes
A waiter's weekly salary can be modeled by the equation y = 0.2x + 300, where x is the amount spent by the customers in dollars and y is the waiter's total income in dollars.

By how much does the waiter's weekly income increase for every $500 spent by his customers during that week?

A
$100

B
$300

C
$400

D
$500

User Alexbclay
by
7.2k points

2 Answers

14 votes
the answer is C. x= 500.
User Lale
by
7.5k points
2 votes

Answer:

C.

x=500$

y=0.2×500+300

y=100+300

y=400

I let 500$=x because they were spent by the customers

hope this helps you

have a great day :)

User Pacukluka
by
7.4k points