116k views
4 votes
Part 1: Buying Supplies DeMarcus and Catalina need to buy 2 of each item. Use the information in the left-hand column to figure out the unit price of each item. Then multiply it by 2 to find how much the will spend for two of that item. Finally, add to find the total amount of money they wil spend. The first one is done for you as an example. Item Unit Price Total for Two Water $6 for 4 bottles Apples 10 apples for $5 Nuts $15 for 5 bags Juice 12 boxes for $9 Helmets 3 helmets for $45 Locks $35 for 5 locks

Part 1: Buying Supplies DeMarcus and Catalina need to buy 2 of each item. Use the-example-1
User Kabr
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

To find the unit price of each product you have to divide the price by the number of units in the information. For example

Water: $6 for 4 bottles. We have to divide the total price ($6) by the amount of bottles (4). 6/4 is 1.5, so each bottle will cost $1.5

Apples: 10 apples for $5 ---> 5/10 = 0.5, each apple costs $0.5

Nuts: $15 for 5 bags ---> 15/5 = 3, each bag of nuts costs $3

Juice: 12 boxes for $9 ----> 9/12 = 0.75, each box of juice costs $0.75

Helmets: 3 helmets for $45 ---> 45/3 = 15, each helmet costs $15

Locks: $35 for 5 locks ---> 35/5 = 7, each lock costs $7

Those are the unit prices for each product. Now you just have to fill in the center column with these results. To find the results to fill in the right hand column you have to multiply these costs by 2.

Finally, to find how much they'll spend, you sum up all the results in the right hand column

User SerhiiK
by
5.0k points