61.3k views
4 votes
A package of 4 pairs of insulated socks cost $35.16. what is the unit price of the pairs of socks?

User Futur
by
6.6k points

1 Answer

1 vote

In order to determine the unit price of the pair of socks, you simply calculate the quotient between the cost of the package of the 4 pairs, between this number of pairs, just as follow:

35.16/4 = 8.79

Hence, the unit price of the pair of socks is $8.79

User Minding
by
6.6k points