232k views
5 votes
A car, initially at rest, travels from 0 m/s to 18.4 m/s in 27.8 s. What is the car's acceleration?

1 Answer

3 votes

Take into account that the acceleration of the car can be calculated by using the following expression:


a=(v-v_o)/(t)

where,

vo: initial speed = 0m/s

v: final speed = 18.4m/s

t: time = 27.8s

Replace the previous values of the parameters into the formula for a and simplify:


a=(18.4(m)/(s)-0(m)/(s))/(27.8s)\approx0.66(m)/(s^2)

Hence, the acceleration of the car is approximately 0.66m/s^2

User HeartWare
by
6.9k points