181k views
4 votes
24 pack of mountain dew for 9.99 or a 12 pack of mountain dew for 5.99 find the unit rate.round the answer to the nearest cent or hundredth

1 Answer

4 votes

We have to find the unit rate for the given information between the quantity of mountain dew and the price.

24 pack of mountain dew for 9.99

To find the unit rate in this case, we need to divide the price by the quantity, in order to find the price per mountain dew (the unit rate).

The division will be as follows:


(9.99)/(24)=0.416

Each bottle will cost $0.416

Rounding this answer the nearest hundredth (2 decimal places):


\text{Unit rate=0.42}

12 pack of mountain dew for 5.99

To find the unit rate in this case we do the same as we did for the last case, divide the price by the quantity to find the price for 1 bottle (the unit rate).

The division will be as follows:


(5.99)/(12)=0.499

Each bottle will cost $0.499

Again we can round the answer to the nearest hundredth:


\text{Unit rate =0.50}

Answer:

0.42 and 0.50

User JeeBee
by
4.2k points