28.1k views
5 votes
Albacore tuna comes in different-size cans. Find the unit cost of each package to find the best buy. (Roundto three decimal places.)a. $3.99 for a 12-oz canb. $6.29 for a 4-pack of 6-oz cansc. $3.39 for a 3-pack of 3-oz canshattar

User Zpesk
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

In order to find the unit cost of each option, let's divide the cost by the can size.

So we have:


\begin{gathered} a\text{.} \\ \text{unit cost}=(3.99)/(12)=0.3325 \\ \\ b\text{.} \\ \text{unit cost}=(6.29)/(4\cdot6)=0.2621 \\ \\ c\text{.} \\ \text{unit cost}=(3.39)/(3\cdot3)=0.3767 \end{gathered}

The lower unit cost is from option b, so this is the best buy.

User Pjf
by
5.7k points