Answer:
1.352 M.
Step-by-step explanation:
What is given?
Mass of KOH = 37.94 g.
Volume of KOH solution = 500.00 mL.
Molar mass of K = 39.1 g/mol.
Molar mass of O = 16 g/mol.
Molar mass of H = 1 g/mol.
Step-by-step solution:
First, let's see the formula of molarity:

We have to find the moles of solute, our solute, in this case, is KOH. To convert 37.94 g of KOH to moles, we use the molar mass of KOH which is 56.10 g/mol using the given molar masses of the elements that can be found in the periodic table (39.1 g/mol + 16 g/mol + 1 g/mol = 56.1 g/mol). The conversion from grams to moles will look like this:

And now, we have to find the volume in liters because we have the volume in milliliters. Remember that 1 L equals 1000 mL, so 500.0 mL in L is:

The final step is to replace the obtained values in the molarity formula:

The molarity of solution would be 1.352 M.