177k views
3 votes
Blake buys a one-quart bottle of juice for $6.40. What is the unit rate of the cost ofthe juice per fluid ounce?1 gallon 4 quarts1 quart 2 pints1 pint cups1 cup= 8 fluid ounces2Before you try that problem, answer the question below.How many fluid ounces of juice did Blake buy?

Blake buys a one-quart bottle of juice for $6.40. What is the unit rate of the cost-example-1

1 Answer

3 votes

So the information we have is Blake buys a one-quart bottle of juice for $6.40

So we can say the juice cost 6.40 $/quart

so now, let's find the relationship between quart and ounces

1 quart =2 pints

1 pint =2 cups

1 cup = 8 fluid ounces

So


\begin{gathered} 1\text{quart}=2\text{ pints=2}\cdot(2\text{ cups)} \\ 1\text{ quart= 4 cups} \\ 1\text{ quart=4}\cdot(8\text{ ounces)} \\ 1\text{ quart=32 ounces} \end{gathered}

so for the question:

How many fluid ounces of juice did Blake buy?

she bought 1 quart of juice and we said 1 quart=32 ounce, so the answer is: She bought 32 ounces of juice.

And for the first question: What is the unit rate of the cost of

the juice per fluid ounce? we can do:


6.40(Dollars)/(quart)\cdot\frac{1\text{ quart}}{32\text{ ounces}}=(6.40)/(32)(dollars)/(ounces)

So the answer is:

0.2 $/ounces ($ per ounce)

User Snovity
by
5.1k points