21.1k views
2 votes
priya bought these ítems at the grocery store. Find each unit price.12 eggs for 3.how much is the cost per egg3 pounds of peanuts for $7.50.how much is the cost per pound 4 rolls of toilet paper for 2. how much is cost per roll 10 apples for $3.50.how much is the cost per

User Lyio
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer

- The unit price of an egg is $0.25, that is, it costs $0.25 per egg.

- The unit price of 1 pound of peanut is $2.50, that is, it costs $2.50 per pound of peanut.

- The unit price of 1 roll of toilet paper is $0.50, that is, it costs $0.50 per roll of toilet paper.

- The unit price of an apple is $0.35, that is, it costs $0.35 per apple.

Step-by-step explanation

We are given the list of items Priya bought and asked to find the unit price of each item.

- 12 eggs for $3. how much is the cost per egg?

12 eggs = $3

1 egg = (1 × 3)/12 = (3/12) = (1/4) = $0.25

The unit price of an egg is $0.25, that is, it costs $0.25 per egg.

- 3 pounds of peanuts for $7.50. how much is the cost per pound?

3 pounds of peanuts = $7.50

1 pound of peanuts = (1 × 7.5)/3 = (7.50/3) = $2.50

The unit price of 1 pound of peanut is $2.50, that is, it costs $2.50 per pound of peanut.

- 4 rolls of toilet paper for $2. how much is cost per roll?

4 rolls of toilet paper = $2

1 roll of toilet paper = (1 × 2)/4 = (2/4) = (1/2) = $0.50

The unit price of 1 roll of toilet paper is $0.50, that is, it costs $0.50 per roll of toilet paper.

- 10 apples for $3.50. how much is the cost per apple?

10 apples = $3.50

1 apple = (1 × 3,50)/10 = (3.5/10) = $0.35

The unit price of an apple is $0.35, that is, it costs $0.35 per apple.

Hope this Helps!!!

User Eironeia
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories