Given:
The one-time fixed costs = $39.160.
The variable costs = $11 per book.
The price of the book = $24.75 per book.
Let x be the number of books.
The production cost of the x number of books is
![=39.160+11x](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/z02rj8rnjtldva7b2pk0hb6l1ip2dq4zn8.png)
The sales price of the x number of books is
![=24.75x](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/czohiyco2ga3trz3zpcpfs4ebebq4pnwzj.png)
Given that the production cost = the sales cost.
![=39.160+11x](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/z02rj8rnjtldva7b2pk0hb6l1ip2dq4zn8.png)