Part 1
Find out the unit rates
Matte Paint
7.56/4=$1.89 per pint
Glossy Paint
26.16/2=$13.08 per gallon
Paint Brushes
18/4=$4.5 per brush
therefore
Verify each statement
option A
If he buys 1 1/2 gal on matte paints
1 1/2=1.5 gal
1.5*1.89=$2.84
statement A is not true
option B
Convert quart to gal
1 quart=0.25 gal
6 quarts=1.5 gal
1.5*13.08=$19.62
statement B is true
option C
2 paintbrush ------> 2*4.5=$9
1 gal matte paint
convert gal to pint
1 gal=8 pint
8*1.89=$15.12
so
15.12+9=$24.12
statement C is true
Option D
13 pints of glossy paint
$13.08 per gallon
1 gal =8 pint
13 pints=13/8 gal
(13/8)*13.08=$21.26
statement D is not true
therefore
the answer is options B and C