198k views
5 votes
3. Daniel and his mom are working together to paint his bedroom The paint store is currently offering the following sales Item sale pricematte paint 7.56 4 pints for $7.56 Glossy Paint 2 gallons for $26.16 Paint Brushes 4 for $18 = 4.5 per Brish Calculate the unit rate of these items, and use that information to select all of the following statements that are correct. If necessary, round to the nearest penny. A) Daniel will spend $21.68 on matte paint if he buys 1 y gallons. B)Daniel will spend $19.62 on glossy paint if he buys 6 quarts. c) Daniel's total cost will be $24.12 if he buys 2 paint brushes and 1 gallon of matte paint.Daniel can buy 13 pints of glossy paint for $20.

User Kalley
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Part 1

Find out the unit rates

Matte Paint

7.56/4=$1.89 per pint

Glossy Paint

26.16/2=$13.08 per gallon

Paint Brushes

18/4=$4.5 per brush

therefore

Verify each statement

option A

If he buys 1 1/2 gal on matte paints

1 1/2=1.5 gal

1.5*1.89=$2.84

statement A is not true

option B

Convert quart to gal

1 quart=0.25 gal

6 quarts=1.5 gal

1.5*13.08=$19.62

statement B is true

option C

2 paintbrush ------> 2*4.5=$9

1 gal matte paint

convert gal to pint

1 gal=8 pint

8*1.89=$15.12

so

15.12+9=$24.12

statement C is true

Option D

13 pints of glossy paint

$13.08 per gallon

1 gal =8 pint

13 pints=13/8 gal

(13/8)*13.08=$21.26

statement D is not true

therefore

the answer is options B and C

User Stewart Alan
by
4.7k points