Using the usual notations and formulas,
mean, mu = 3550
standard deviation, sigma = 870
Observed value, X = 4000
We calculate
Z = (X-mu)/sigma = (4000-3550)/870 = 0,5172
Probability of weight below 4000 lbs
= P(X>4000) = P(z>Z) = 1- P(z>0,5172) = 1 - 0,6950 = 0,305
Answer:
Probability that a car randomly selected is OVER 4000
P(X>4000) = 0,305
THE ANSWER IS 30%