Step-by-step explanation:
According to the first law of thermodynamics.
ΔE = q + W
Where ΔE is the change in internal energy, q is the heat absorbed or released by the system and W is the work done on or by the system.
We know that the automobile engine is generating 2156 J and those Joules are being carried away by the cooling system. Since that heat is going out of the system it must be negative.
q = - 2156 J
The internal energy changes -2722 J.
ΔE = -2722 J
Finally we can replace these values in the formula and solve it for the work to get the answer to our problem.
ΔE = q + W
W = ΔE - q
W = -2722 J - (-2156 J)
W = -566 J
Answer: Work = - 566 J