91.6k views
1 vote
Find the unit rate 12 chocolate bars cost $18 how much for 1

User Melica
by
5.7k points

1 Answer

2 votes

To find the unit rate we need to divide the the total cost of the bars by the number of bars bought. On this case we have:


\text{rate}=(18)/(12)=1.5\text{ \$ per bars}

On this case each bar costs $ 1.5

User Ssrp
by
5.2k points