215k views
5 votes
How many moles of NH3 are formed from 61.3 g of N2H4?

How many moles of NH3 are formed from 61.3 g of N2H4?-example-1
User James Wald
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

1) Balance the chemical equation


3N_2H_4(l)\rightarrow4NH_3(g)+N_2(g)

2) Convert grams of N2H4 into moles of N2H4.

The molar mass of N2H4 is 32.04516 g/mol


\text{mol }N_2H_4=61.3gN_2H_4\cdot(1molN_2H_4)/(32.04516gN_2H_4)=1.912925molN_2H_4

3) Moles of NH3 produced from 1.912925 mol N2H4

3 N2H4: 4 NH3


\text{mol NH}_3=1.912925molN_2H_4\cdot(4molNH_3)/(3molN_2H_4)=2.55057molNH_3

61.3 g N2H4 can produce 2.55 mol NH3.

.

User Frank Yellin
by
7.6k points