136k views
5 votes
It cost $8 25 for 15 oranges What is the cost of 1 orange

User Doomd
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Problem: it cost $8 25 for 15 oranges What is the cost of 1 orange

Solution:

the cost of 1 orange is given by the following division:


c\text{ = }(8.25)/(15)\text{ = 0.55}

that is $0.55 per orange.

1) follow the following rule:

it is correct 16 /80 = 0.2

2)


c\text{ = }(12)/(30)\text{ = }0.4

3)


c\text{ = }(5)/(160)\text{ = }0.031

It cost $8 25 for 15 oranges What is the cost of 1 orange-example-1
User Alberto Scampini
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories