86.1k views
4 votes
Find the unit rate to determine the better buy:16 oz jar of peanut butter for $2.49 or 64 oz jar of peanut butter for $6.99Round to the nearest cent

1 Answer

1 vote

Answer:

64 oz jar of peanut butter for $6.99

Step-by-step explanation:

First, determine the unit rates for the two:


\begin{gathered} \text{16 oz jar of peanut butter for \$2}.49 \\ Unit\text{ Rate=}\frac{\text{\$}2.49}{16\text{ oz}} \\ \approx\$0.16\text{ per oz} \end{gathered}

Similarly:


\begin{gathered} \text{64 oz jar of peanut butter for \$}6.99 \\ Unit\text{ Rate=}\frac{\text{\$}6.99}{64\text{ oz}} \\ \approx\$0.11\text{ per oz} \end{gathered}
0.11<0.16

Therefore, the better buy is a 64 oz jar of peanut butter for $6.99.

User Jailani
by
4.7k points