154k views
4 votes
each of these bottles in a figure above contains different amounts of cola at different prices which bottle represents the cheapest price per ounce a $1.25 for 25oz, $1.50 for 25oz, $0.99 for 30oz, $1.20 for 30oz, $1.10 for 22oz

each of these bottles in a figure above contains different amounts of cola at different-example-1

1 Answer

6 votes

Answer

The cheapest bottle is $0.99 for 30 oz. bottle.

Step-by-step explanation

The way to determine the cheapest bottle per ounce is to find the price per ounce for each of these bottles.

The different bottles and their price include

$1.25 for 25oz,

Price per ounce = (1.25/25) = $0.050 per ounce

$1.50 for 25oz,

Price per ounce = (1.50/25) = $0.060 per ounce

$0.99 for 30oz,

Price per ounce = (0.99/30) = $0.033 per ounce

$1.20 for 30oz,

Price per ounce = (1.20/30) = $0.040 per ounce

$1.10 for 22oz​

Price per ounce = (1.10/22) = $0.050 per ounce

We can see that the cheapest option here is the $0.033 per ounce.

Hence, the cheapest bottle is $0.99 for 30 oz.

Hope this Helps!!!

User Agershun
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories