32.0k views
4 votes
A grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.70. What is the cost of oranges, indollarsper orange?

User Rewolf
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

we can use cross multiplication


\begin{gathered} 5\text{oranges}\longrightarrow1.7 \\ 1\text{orange}\longrightarrow x \end{gathered}

where x is the value of one orange


\begin{gathered} x=(1*1.7)/(5) \\ \\ x=0.34 \end{gathered}

the value of each orange is $0.34

User YYY
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories