32.0k views
4 votes
A grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.70. What is the cost of oranges, indollarsper orange?

User Rewolf
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

we can use cross multiplication


\begin{gathered} 5\text{oranges}\longrightarrow1.7 \\ 1\text{orange}\longrightarrow x \end{gathered}

where x is the value of one orange


\begin{gathered} x=(1*1.7)/(5) \\ \\ x=0.34 \end{gathered}

the value of each orange is $0.34

User YYY
by
4.9k points