99.7k views
1 vote
Mario's car cost $15,999. Each year the car's value decreases by $1,550. This relationship is described by the equation V = 15,999 - 1,550 t, when Vis the value of the car and t is the age of the car in years. What is the value of his car after 5 years? O 14,450 O 8,249 O 9,650 O 7,776

User Royston
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

8,249

Step-by-step explanation:

To know the value of the car after 5 years, we need to replace t by 5 and calculate the value of V. So, we get:


\begin{gathered} V=15999-1550t \\ V=15999-1550(5) \\ V=15999-7750 \\ V=8,249 \end{gathered}

Therefore, the answer is 8,249

User Gilad Brunfman
by
7.5k points