233k views
1 vote
Express each rate as a unit rate.Round to the nearest tenth if necessary

Express each rate as a unit rate.Round to the nearest tenth if necessary-example-1
User Fiordaliza
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Given:

4. $495 for 30 tickets

We will express the phrase as a unit rate

So, the unit rate will be:

The cost of one ticket = r


r=(495)/(30)=16.5

So, the answer will be the unit rate = $16.5 per ticket

User Masoud Tavakkoli
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories