233k views
1 vote
Express each rate as a unit rate.Round to the nearest tenth if necessary

Express each rate as a unit rate.Round to the nearest tenth if necessary-example-1
User Fiordaliza
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Given:

4. $495 for 30 tickets

We will express the phrase as a unit rate

So, the unit rate will be:

The cost of one ticket = r


r=(495)/(30)=16.5

So, the answer will be the unit rate = $16.5 per ticket

User Masoud Tavakkoli
by
7.6k points