193k views
1 vote
Calculate the [H3O+] value of each aqueous solution.milk of magnesia with [OH−]=1.4×10−5M .Express your answer using two significant figures.

1 Answer

1 vote

Answer:

[H3O (+)] = 7.1 x 10⁻¹⁰ M.

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we have to use the following equation:


\lbrack H_3O^+]\lbrack OH^-]=1\cdot10^(-14).

As we have the value of [OH (-)], we just have to solve for [H3O (+)] and replace the data that we have, like this:


\begin{gathered} \lbrack H_3O^+]=(1\cdot10^(-14))/(\lbrack OH^-])=(1\cdot10^(-14))/(1.4\cdot10^(-5)), \\ \lbrack H_3O^+]=7.1\cdot10^(-10)\text{ M.} \end{gathered}

The answer would be that the concentration of [H3O (+)] = 7.1 x 10⁻¹⁰ M.

User Kamar
by
7.1k points