menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Maria spent $33 for 3 pairs of earphones. Find the unit rate for a pair of earphones to determine which scenario has the same unit rate.
asked
Jan 2, 2023
53.0k
views
11
votes
Maria spent $33 for 3 pairs of earphones. Find the unit rate for a pair of earphones to determine which scenario has the same unit rate.
Mathematics
college
Aivar
asked
by
Aivar
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
33/3=11
11 is the unit rate
Rob Cannon
answered
Jan 9, 2023
by
Rob Cannon
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 15, 2024
22.9k
views
What IA value do we usually use for speech for supra aural earphones? How about for insert earphones?
Havvg
asked
Mar 15, 2024
by
Havvg
7.7k
points
Medicine
college
1
answer
2
votes
22.9k
views
asked
Dec 3, 2024
155k
views
Studies with humans have shown that if two sounds presented through earphones are separated by as little as ______ microseconds, the sound will be perceived as being on the side of the leading ear. A)
Orrie
asked
Dec 3, 2024
by
Orrie
8.1k
points
Biology
high-school
1
answer
0
votes
155k
views
asked
Feb 17, 2024
22.4k
views
______ are used in electric motors, earphones, and in junk yards to lift old cars and other heavy steel objects. a) Oersted b) electromagnets c) electric current
KingRauk
asked
Feb 17, 2024
by
KingRauk
8.6k
points
Physics
high-school
1
answer
3
votes
22.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org