32.1k views
0 votes
A circuit with a battery, a 6 Ω resistor, a 11 Ω resistor, and a 23 Ω resistor in series. The total current is the system is 7.7 A. What is the voltage drop across the 6 Ω resistor?

User Charlietfl
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

ANSWER

46.2 V

Step-by-step explanation

Given:

• 3 resistors in series with values: 6Ω, 11Ω, and 23Ω

,

• The current through the circuit, I = 7.7A

Unknown:

• The voltage drop across the 6Ω resistor

Let's draw this circuit first,

Since all resistors are connected in series, the current through them is the same. By Ohm's Law, the voltage drop across a resistor is the product of the resistance and the current through the resistor,


V_(6\Omega)=6\Omega*7.7A=46.2V

Hence, the voltage drop across the 6Ω resistor is 46.2V

A circuit with a battery, a 6 Ω resistor, a 11 Ω resistor, and a 23 Ω resistor in-example-1
User Amir Keshavarz
by
7.1k points