Answer:
$0.19 per quart
Step-by-step explanation:
If 16 quarts are sold for $2.99, then, we divide to obtain the unit price (the price of one quart).
The unit price is $0.19 per quart (correct to the nearest cent).
6.5m questions
8.5m answers