26.2k views
5 votes
Find the unit price. If necessary, round your answer to the nearest cent. 16 quarts for $2.99

User Lem
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.19 per quart

Step-by-step explanation:

If 16 quarts are sold for $2.99, then, we divide to obtain the unit price (the price of one quart).


\begin{gathered} \text{The unit price=}\frac{\$2.99}{16\text{ quarts}}\text{ } \\ =\$0.19\text{ per quart} \end{gathered}

The unit price is $0.19 per quart (correct to the nearest cent).

User DMF
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories