QUESTION:
you want to buy some beans a 6 oz package cost $2.10 a 14 oz package cost $5.04 a 20 oz package cost $6.60. Which package is the best to buy?
ANSWER
We will first find the unit price.
6 0z = $2.10
1 oz = $2.10/6 = $0.35
a 14 oz package that cost $5.04
14 0z = $5.04
1 oz = $5.04 / 10 = $0.504
a 20 oz package that cost $6.60
20 oz = $6.60
1 oz = $6.60 / 2 =$3.30
Comparing the three prices, the 6 oz package that cost $2.30 has the lowest price. This implies that it is the best to buy.