21.0k views
1 vote
you want to buy some beans a 6 oz package cost $2.10 a 14 oz package cost $5.04 a 20 oz package cost $6.60

User Tejo
by
4.8k points

1 Answer

1 vote

QUESTION:

you want to buy some beans a 6 oz package cost $2.10 a 14 oz package cost $5.04 a 20 oz package cost $6.60​. Which package is the best to buy?

ANSWER

We will first find the unit price.

6 0z = $2.10

1 oz = $2.10/6 = $0.35

a 14 oz package that cost $5.04

14 0z = $5.04

1 oz = $5.04 / 10 = $0.504

a 20 oz package that cost $6.60

20 oz = $6.60

1 oz = $6.60 / 2 =$3.30

Comparing the three prices, the 6 oz package that cost $2.30 has the lowest price. This implies that it is the best to buy.

User Gagan Raghunath
by
5.2k points