152k views
3 votes
The corner grocery store sells mangos for $3.23 per pound. Select the stores that sell mangos at a lower unit price. Mark all that apply.A.Store A: $6.56 for 2 poundsB.Store B: $7.65 for 3 poundsC.Store C: $13.84 for 4 poundsD.Store D: $3.50 for 2 pounds

User Razer
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

To answer this question, we need to find the unit rate for each of the options in the question so we can find the stores that sell mangos at a lower unit price. For this, we need to divide the value of the mangos by the weight of each of them. Then, we have:

Store A:

The unit rate is:


p_A=(6.56)/(2)\Rightarrow p=3.28

Then, store A sells mangos for $3.28 per pound.

We can continue with the rest of the stores following the same procedure:

Store B:


p_B=(7.65)/(3)\Rightarrow p_B=2.55

Store B sells mangos for $2.55 per pound.

Store C:


p_C=(13.84)/(4)\Rightarrow p_C=3.46

Store C sells mangos for $3.46 per pound.

Store D:


p_D=(3.50)/(2)\Rightarrow p=1.75

Store D sells mangos for $1.75 per pound.

Therefore the Stores that sell mangos at a lower price than $3.23 are:

• Store B sells mangos for $2.55 ($2.55<$3.23) per pound.

,

• Store D sells mangos for $1.75 ($1.75 < $3.23) per pound.

Thus, the correct options are B and D.

User MarekM
by
7.0k points