185k views
0 votes
Determine the time period when the length of the pendulum is 45 cm.

User Mermoz
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Given that length of pendulum is 45 cm

Let T be the time period then the formula to find T will be


T=2\pi\sqrt[]{(l)/(g)}

Here, g is the acceleration due to gravity which is equal to 9.8 m/s^2.

Substituting the values, we get


\begin{gathered} T=2*3.14*\sqrt[]{(45)/(9.8)} \\ =13.45\text{ s} \end{gathered}

Hence, the time period will be 13.45 seconds.

User Youn
by
7.7k points