224k views
0 votes
Compute the wavelength in air of ultrasound with a frequency of 60 kHz if the speed of sound is 344 m/s,

1 Answer

4 votes

ANSWER

5.73 mm

Step-by-step explanation

Given:

• The frequency of the wave, f = 60 kHz = 60,000 Hz

,

• The speed of the wave (sound), v = 344 m/s

Find:

• The wavelength, λ

The wavelength is given by,


v=f\cdot\lambda

Solving for λ,


\lambda=(v)/(f)

Substitute the known values and solve,


\lambda=\frac{344m/s}{60,000\text{ }cycles/s}\approx5.73\cdot10^(-3)m=5.73mm

Hence, the wavelength is 5.73 mm, rounded to the nearest hundredth of a millimeter.

User Rindis
by
6.4k points