So we must solve this by using a proportion. This means that we will have to solve an equation like this:
![(a)/(b)=(c)/(d)](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/high-school/ma6voieesfxw643mkqqjjkmuoaaf9vivo6.png)
So, we know that the price per pund of cherries is constant. This is given by the total cost of a certain amount of pounds of cherries divided by the number of pounds. So the price per pound for her normal recipe is given by:
![\frac{\text{\$}2.50}{5\text{lbs}}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/l1atzdqbuzm8fp8x22hrhdn2ce5vbnqzwm.png)
If she needs to double the recipe then she must purchase 10 pounds. If we use x for how much she'll have to pay for these 10 pouns we get that the price per pound of cherries is:
![\frac{x}{10\text{lbs}}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/uhvn7au22vhibj6dbwixsworslc87l82cs.png)
If we equalize both expressions for the price per pound of cherries we'll have the proportion equation like the one I stated before:
![\frac{\text{\$}2.50}{5\text{lbs}}=\frac{x}{10\text{lbs}}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/1bz2kerh9g9zt9ez9zqajff11fnm3yhh7z.png)
If we multiply both sides by 10lbs:
![\begin{gathered} \frac{\text{\$}2.50}{5\text{lbs}}\cdot10\text{lbs}=\frac{x}{10\text{lbs}}\cdot10\text{lbs} \\ x=2\cdot\text{\$}2.50=\text{\$}5 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/ywyo24ad9n0hcsxs2z0xu26ewnuv7xmzzn.png)
Then the answer is x=$5.