132k views
1 vote
Which is the better buy , 4 ounce for $0.98 or 12 ounce for $1.75?

Which is the better buy , 4 ounce for $0.98 or 12 ounce for $1.75?-example-1
User Jneander
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

4 oz for $0.98

12 oz for $1.75

Divide the cost by the ounces to calculate the cost per ounce.

0.98 /4 = $0.245 per oz

1.75 / 12 = $0.14583 per ox

Is better to buy 12 oz for $1.75

User Arnaud Claudel
by
7.5k points