100.0k views
4 votes
A certain brand of coffee comes in two sizes.A 12.3-ounce package costs $2.99.A 33.9-ounce package costs $8.74. Find the unit for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent.

A certain brand of coffee comes in two sizes.A 12.3-ounce package costs $2.99.A 33.9-ounce-example-1

1 Answer

2 votes

To get the unit price for the 12.3 ounce package =

$ 2.99/ 12.3 = $ 0. 243 per ounce

=$ 0.24 per ounce

To get the unit price for the 33.9-ounce package =

$ 8.74/ 33.9 = $ 0. 2558 per ounce

= $ 0.26 per ounce

The better price is based on the unit price is that which is lower

Hence it is the 12. 3 ounce package

User David Wickstrom
by
4.8k points