To get the unit price for the 12.3 ounce package =
$ 2.99/ 12.3 = $ 0. 243 per ounce
=$ 0.24 per ounce
To get the unit price for the 33.9-ounce package =
$ 8.74/ 33.9 = $ 0. 2558 per ounce
= $ 0.26 per ounce
The better price is based on the unit price is that which is lower
Hence it is the 12. 3 ounce package