4.9k views
2 votes
Caffeine, a stimulant found in coffee and soda, hasthe mass percent composition: C. 49.48%, H, 5.19%. N. 28.85% 0. 16.48% The molar mass ofcaffeine is 194. 19 g/molFind the molecular formula of caffeine.Express your answer as a chemical formula

User Flowra
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

We have the next % composition:

C. 49.48%

H, 5.19%.

N. 28.85%

0. 16.48%

We assume 100 g of sample

1) As we have 100 g of sample of Caffeine, we calculate the mass of each element involved here.

C. 49.48 g

H, 5.19 g

N. 28.85 g

0. 16.48 g

2) We calculate the number of moles of each element (we need the mass per mole of each element)

For C) 12.01 g/mol

49.48 g x (1 mol/12.01 g) = 4.120 moles

For H) 1.007 g/mol

5.19 g x (1 mol/1.007 g) = 5.154 moles

For O) 15.99 g/mol

16.48 g x (1 mol/15.99 g) = 1.030 moles

For N) 14.00 g/mol

28.85 g x (1 mol/14.00 g) = 2.060 moles

3) We choose the smallest number from 2) and divide the rest of them by it.

For C) 4.120 moles/1.030 moles= 4

For H) 5.154 moles/1.030 moles= 5

For O) 1.030 moles/1.030 moles= 1

For N) 2.060 moles/1.030 moles= 2

4) The numbers in 3) represents the subindex from the empirical formula of caffeine:


C_4H_5O_1N_2

5) We calculate the molar mass of our empirical formula, 97.06 g/mol.

We already have the molar mass of the molecular formula, so we proceed like this:

n= the molar mass of the molecular formula/the molar mass of the empirical formula

n = 194.19 g/mol/97.06 g/mol = 2 approx.

We use "n" and we multiply our empirical formula by n = 2:

Therefore, our molecular formula:


C_8H_(10)O_2N_4

User Vaughn Draughon
by
7.4k points