107k views
1 vote
Thinking6. A box contains 5 reams of paper. How could you estimate the thickness of 2 sheets of paper? One ream of paper is 500 sheets.

User XCool
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Given:

Number of reams of paper = 5

Number of sheets in one ream = 500 sheets

Let's explain how we could estimate the thickness of 2 sheets of paper.

To find the thickness of 2 sheets of paper, we are to first find the number of sheets in the box.

Where:

Number of sheets in the box = Number of reams x Number of sheets in one ream

= 5 x 500 = 2500 sheets.

Now, we know there are 2500 sheets in the box.

Here, we are to first determine the total height of the stacked ream.

To find the thickness of 2 sheets of paper, divide the height of the stacked ream by the total number of sheets then multiply by 2.

It can be expressed as:


(x)/(y)*2

Where:

• x represents the height of the stacked ream.

,

• y represents the total number of sheets

• ANSWER:

To estimate the thickness of 2 sheets of paper, divide the height of the 5 stacked reams of paper by the total number of sheets, then multiply by 2.

User Jack Johnson
by
7.2k points