182k views
1 vote
Cereal A cost. $4.20 for a 14-ounce box and Cereal B costs $3.90 for a 12-ounce box. Which is better? Spending $3.97 for the 14 oz box of cereal OR $4.23 for the 16 oz box of cereal Which is better?

1 Answer

6 votes

1) Gathering data from the question

A -14 ounce $4.2

B -12 ounce $3.9

2) To answer which one is better we need to know how many ounces, the family has per weak?

3) Let's calculate how much is one ounce in a Cereal A, using a rule of three

14 ounces - 4.20

1 ounce -- x

14x = 4.20 Dividing by 14:

x= $0.3 1 ounce

Cereal B

12 ounces ----3.90

1 ounce ------y

12y=3.90

y= $0.325

So the (not much ) cheaper option is choosing cereal B

4) Now, what If spending $3.97 for the 14 oz box of cereal OR $4.23 for the 16 oz box of cereal?

$3.97 --------14 oz

z --------- 1

14z =3.97

z= $0.28

$4.23 -----16

k -------------1

16k ----$4.23

k=$0.26

Finally, the best option is to buy a 16 oz box by $4.23 because by doing this you're paying the best price per ounce of Cereal.

User Naren Verma
by
4.9k points