ANSWER:
(a) 1.88 m/s²
(b) 17.14 s
Explanation:
Given:
Distance (d) = 276 m
Initial speed (u) = 0 m/s
Final speed (v) = 116 km/h
We convert from km/h to m/s, as follows:

(a)
We calculate the acceleration as follows:

(b)
Finally, we calculate the time, just like this:
