46.8k views
3 votes
What expression can beused to determine the total cost of buyingg pounds of granola for $3.25 per pound andf pounds of flour for $0.74 per pound?

User Alli
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

$3.25 per pound of granola and $0.74 per pound of flour are the ratios of the problem. then we can write,


Total\cos t=3.25g+0.74f

where g and f the pounds of granola and flour, respectively.

Therefore, the model is:


C=3.25g+0.74f

where C denotes the total cost.