In order to find the cost of the piece of chocolate, we can use a rule of three.
The cost of one pound of chocolate is $7.70, so the cost of 0.11 pound of chocolate would be x:
![\begin{gathered} 1\text{ pound}\to7.7 \\ 0.11\text{ pound}\to x \\ \\ (1)/(0.11)=(7.7)/(x) \\ x=7.7\cdot0.11 \\ x=0.847 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/juhp0dniwvue6qzxj4qcjaryn8y2fx0xw7.png)
Rounding to the nearest hundredth, the cost will be $0.85.
So the student solution is not correct. The student should multiply 0.11 by 7.70, and not divide them.