36.4k views
5 votes
The angle at which the light ray hits the water is equal to the angle at which the light ray is reflected from the water. What is the measure of the angle at which the light ray is reflected from the water?

User Thanh DK
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Since the angle is the same when it hits the water and then is reflected, and we know that the angle of the water must be 180°, then we can create the following expression:


\begin{gathered} 2x+90=180 \\ 2x=180-90 \\ 2x=90 \\ x=(90)/(2) \\ x=45\text{ } \end{gathered}

The measure of the angle is 45°.

User Kabir Sarin
by
7.3k points