145k views
5 votes
At the store green apples cost $4.00 for 1.25lbs and red apples cost $3.00 for .8lbs. If you want the apple with the lowest cost per pound which one is a better deal

At the store green apples cost $4.00 for 1.25lbs and red apples cost $3.00 for .8lbs-example-1
User Naffie
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

At a store;

PRICE OF GREEN APPLES:


1.25\text{lbs}\Rightarrow\text{ \$4.00}

Then, a pound of green apples cost:


\begin{gathered} =(4)/(1.25) \\ =\text{ \$3.20} \end{gathered}

But;

PRICE OF RED APPLES:


0.8lb\Rightarrow\text{ \#3.00}

Then, a pound of red apples cost:


\begin{gathered} =(3.00)/(0.8) \\ =\text{ \$3.75} \end{gathered}

Thus, GREEN APPLES are cheaper.

User Sophtware
by
7.8k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories