138k views
3 votes
Find each quiz price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing different sizes of the same brand. Napkins:100 for $0.55180 for $0.81

User Gamaliel
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

For unit price in case 100 for $0.55


(0.55)/(100)=0.005

For unit price in case 180 for $0.81


(0.81)/(180)=0.004

The one that is better to buy is 180 napkins

ANSWER

The unit price for the package of 100 napkins is approximately $0.005 per napkin.

The unit price for the package of 180 napkins is approximately $0.004 per napkin

Is better to buy 180 napkins

User RichardCook
by
5.3k points