99.6k views
0 votes
A student pours 38.8 g of water at 5°C into a beaker containing 116.8 g of water at 5°C. The density of water at 5°C is 1.00 g/mL. (a) What is the final mass? g (b) What is the final temperature? °C (c) What is the final density? g/ml

A student pours 38.8 g of water at 5°C into a beaker containing 116.8 g of water at-example-1
User Izlin
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

a) The final mass is given by:

m(final) = 38.8 + 116.8

= 155.6g

b) Final temperature = 5 degrees Celcius

c) Final density = 1.00g/mL

User Gouldos
by
6.0k points