Given:
The thermal conductivity of the wall, k=0.77 W/(m·°C)
The dimensions of the wall, 4.3 m by 5 m
Thus the area of the wall, A=4.3×5=21.5 m²
The thickness of the wall, d=19 cm=0.19 m
The time period, t=7.7 h=7.7×3600=27720 s
The temperature inside the building, T₁=29 °C
The temperature outside the building, T₂=4 °C
To find:
The amount of the heat that flows through the wall in 7.7 h
Step-by-step explanation:
The amount of the heat lost through the wall is given by,

On substituting the known values,
![\begin{gathered} Q=\frac{0.77*27720\operatorname{*}21.5\operatorname{*}(29-4)}{0.19} \\ =60.38*10^6 \\ =60.38\text{ MJ} \end{gathered}]()
Final answer:
The heat that flows through the wall in the given time period is 60.38 MJ