62.3k views
20 votes
An object moving with a speed of 35 m/s and has a mass of 75kg what is the kinetic energy

User Jaydp
by
7.2k points

1 Answer

8 votes

Answer:

KE= 656.25 J

Step-by-step explanation:

KE= ?

m= 75 kg

v= 35 m/s

KE= 1/2 (75)(35)^2

KE= (37.5)(17.5)

KE= 656.25 J

User HellaMad
by
7.7k points