17.3k views
3 votes
Can you please help me with this problem. this has to be in a specific format.

Can you please help me with this problem. this has to be in a specific format.-example-1

1 Answer

6 votes

1. Let's define the next variable,

n: number of boxes they need to sell

2. If for one pack sold they make $5.35, then for n packs they would make 5.35n dollars. The class already has $182.90 and needs a total of $750.00, then,

182.9 + 5.35n ≥ 750

3. Solving the inequality,

5.35n ≥ 750 - 182.9

5.35n ≥ 567.1

n ≥ 567.1/5.35

n ≥ 106

They must sell at least 106 boxes. The visual model of this solution is shown in the next picture:

Can you please help me with this problem. this has to be in a specific format.-example-1
User Atlau
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories